تبلیغات
صفحه شخصی نبی الله باستان فارسانی

نظر سنجی
شما در اینترنت دنبال چه چیزی هستید؟لینک دوستان
پیمان حاج محمود عطار
روزنامه ی قانون یکشنبه 13 مرداد صفحه ی اول

      چندین فراز در اصول قانون اساسی در مورد امر به‌معروف و نهی از منكر پیش‌بینی شده است یكی از این اصول اصل هشتم قانون اساسی است كه بیان می‌دارد در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر امر به معروف و نهی از منكر وظیفه‌ای است همگانی و متقابل برعهده مردم، نسبت به یكدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت كه شرایط و حدود و كیفیت آن را قانون معین می‌كند. در ادامه این اصل آیه شریفه مربوط به وجوب امر به معروف و نهی از‌منكر آمده است همچنین در اصل 26 و 27 قانون اساسی از جمله حقوق مردم برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌ها و نشست‌های عمومی وهمگانی و تشكیل احزاب جمعیت‌ها و تشكل‌های سیاسی صنفی و مذهبی است.
مهم‌ترین اثر و نتیجه اجرای اصول پیش گفته بالا (یعنی اجرای امر به معروف و نهی از منكر) و برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها و تجمعات و فعالیت احزاب و تشكل‌های مردمی و غیردولتی انتقاد از عملكرد و رفتار مسئولان كشوری و دولتی و قوای سه‌گانه حكومتی است. اصلی كه در منابع معتبر فقهی به آن (النصیحة للولی امرالمسلمین) عنوان كرده‌اند به موجب این اصل فقهی كه یكی از اصول اساسی و بنیادین حكومت اسلامی است كه دوران پیامبر گرامی اسلامی و حضرت علی (ع) در دوران حكومت‌داری آن بزرگواران بوده است مسلمانان و شهروندان آزادند كه هرگونه نصیحت و انتقاد و پیشنهاد و نقطه‌نظر خود را در راستای اصلاح روش حكومت‌داری حاكم چه به‌صورت آشكار و چه به صورت پنهان به مسئولان حكومتی انتقال دهند. پیامبر گرامی اسلام و حضرت علی (ع) به رغم داشتن قوه عصمت و مصونیت از خطا و گناه، هیچ‌گاه شهروندان حكومت خود را از بیان انتقادات و نصایح و ایرادات احتمالی آنان منع نكرده‌اند. به دفعات دیده و شنیده‌ایم كه مخالفان حكومت حضرت امیر در مراكز عمومی شهر و پایتخت جهان اسلام از جمله مسجد جامع كوفه با برگزاری تجمعات و تحصن‌های متعدد چه درحضور خلیفه و چه در غیاب ایشان انتقاداتی را به روش حكومت‌داری امیرالمومنین داشته‌اند.
حتی تا جایی كه به صورت گروهی و دسته‌بندی سیاسی در منطقه‌ای به صورت مسلح گرد هم آمدند و انتقادات خود را از طریق آن مكان به آگاهی حاكم مسلمین می‌رساندند. در هر مرحله حضرت علی یا شخصاً یا از طریق گسیل داشتن نماینده به مراكز تجمع مخالفان اقدام به پاسخ دادن به انتقادات و نقطه‌نظرهای مخالفان كرده بودند تا جایی كه این افراد در سلب امنیت و آسایش عمومی جامعه و به هم ریختن آسایش مردم دست به اسلحه نبردند حضرت علی با آنان برخورد فیزیكی و قضایی نكرد حتی حقوقشان را از بیت‌المال قطع نكرد و صرفاً پس از آنكه دید این اشخاص طعلیه حكومت اسلامی و جان و مال و ناموس و عرض مردم دست به شمشیر برده‌اند ناگزیر از اعزام نیرو و سركوب آنان شد. نتیجه آنكه افرادی كه بنا به تشخیص خود انتقاد یا پیشنهاد یا نقطه‌نظر اصلاحی در راستای حكومت‌داری در جامعه اسلامی دارند و این انتقاد را به اطلاع مسئولان كشوری می‌رسانند اعم از اینكه این انتقال نظرات از طریق نوشتن مقاله یا سخنرانی یا مصاحبه در رسانه‌های داخلی و خارجی كشور باشد یا از طریق تجمعات و گردهمایی‌های آرام و عاری از خشونت یا از طریق احزاب، جمعیت‌ها و تشكل‌های حزبی سیاسی یا صنفی باشد افراد فاعل این انتقادات و نظرات را نمی‌توان یك مجرم امنیتی تلقی كرد و قانوناً حكومت مجاز نیست از طریق دادگاه‌های انقلاب آنان را تحت پیگرد ، محاكمه و مجازات قرار دهد.طبقه بندی: عمـومی،
برچسب ها: انتقاد، مسئولان، جرم، نهی از منکر، قانون، دادگاه، حکومت،
دنبالک ها: روزنامه قانون،
[ یکشنبه 13 مرداد 1392 ] [ 13:03 ] [ نبی الله باستان فارسانی ]
درباره وبلاگ

"تارنگار بیستـــــون"
فرهنگی ، اجتماعی ، انتقادی

به منظور آگاهی دادن برای مقابله با كج فهمی، تحجر و تنگ نظری ها در جامعه نسبت به مسائل اجتماعی، آموزشی و فرهنگی در تاریخ بیستم شهریور 1384 فعالیت خود را آغاز نموده و در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران نیز به ثبت رسیده است. دیدگاه های ارزنده شما می تواند مدیر وبسایت را در رسیدن به اهداف عمومی خود یاری رساند.
با سپاس فراوان
نبی الله باستان فارسانی
شماره ارسال پیامک به مدیر وبسایت:
30006721000152
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل نوشته ها: عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

نام کاربری :
رمز عبور :
شماره موبایل گیرنده :
متن پیامک:

تحلیل آمار سایت و وبلاگ