منوی اصلی
صفحه شخصی نبی الله باستان فارسانی
بیستون را عشق كند و شهرتش فرهاد برد
 • جناب آقای دکتر محمد علی نجفی

  معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری

        درگذشت مــــادر چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند ، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست. این ماتم جانگداز را به خانواده محترمتان صمیمانه تسلیت عرض نموده، برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز سفرکرده علو درجات و همنشینی با زینب فاطمه(ع) را طلب می ‌کنم .

  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 آبان 1392 17:58
  ارسال دیدگاه
 • اسماعیل عبدی
  سه شنبه 92/8/21 ، روزنامه قانون، صفحه 5 
  حق حیات یعنی داشتن همه آنچه كه زندگی سالم را تضمین می‌كند كه تنفس هوای پاك و سالم از مهم‌ترین حقوق امروزه مردم جهان است. آلودگی محیط زیست و آلودگی آب و هوا همگی نقض آشكار حقوق شهروندی است. طی سال‌های اخیر بسیاری از حقوقدان‌ها در رابطه با پیامدهای حقوقی آلودگی هوا و نادیده گرفته شدن حق مردم در این رابطه هشدارداده اند اما تا كنون هیچ مرجع قضایی پیگیر مسئله نبوده است. این روزها اگر برای چند ساعت در سطح شهر تهران بوده باشید حتما هنگام برگشت به منزل از شدت آلودگی هوا، دچار سردرد شده اید. اگر بخواهید بین راه از شدت سردرد از دود و غبار گریخته و مثلا به پارکی رفته و به دامان طبیعت پناه آورید،پس از لحظه‌ای کوتاه در خواهید یافت که هوای آنجا نیز متاثر از وضع بد هوای شهر، شرایط خوبی ندارد.در بیشتر شهرهای بزرگ ایران،مانندتهران؛دودغلیظ‌حاصل‌از آلاینده‌های موتوری وکارخانجات،ریزگردها و بوی بد ناشی از آن‌ها نشاط را از شهروندان گرفته و سبب افسردگی‌شان می‌شود.
  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 آبان 1392 17:46
  ارسال دیدگاه
 •       چهاردهم آبان ماه بر مبنای تقویم شمسی، روز فرهنگ عمومی نام گذاری شده است. همان طور که می دانیم نام گذاری یک روز خاص برای یک مناسبت٬ نشان از اهمیت آن موضوع داشته و به گونه ای توجیه کننده ی سیاست های کلان یک نظام محسوب می شود و یک نظام در صدد است با بزرگ نمایی این مناسبت ها در روزهای خاصی از سال به گونه ای آن را برای افراد جامعه مطرح و بارز جلوه دهد. ولی سوال اینجاست: فقط با نام گذاری یک روز و یک مناسبت٬ آیا می توان به اهداف و سیاست گذاری های کلی و کلان در آن موضوع دست یافت؟ یا بایستی راهبردها و راهکارهای دیگری نیز برای دست یابی به اهداف مصرح و مکتوم در آن مناسبت مد نظر قرار گیرد و برای اجرایی شدن آن راهکارها از ظرفیت ها و امکانات ویژه ای بهره گرفته شود؟

        شاید ساده ترین تعریف از عبارت فرهنگ عمومی چیزی در حد آشنایی نسبتاً مختصر کلیه ی شهروندان یک جامعه نسبت به حقوق اجتماعی و فرهنگی و البته التزام به رعایت آن از سوی افراد است تا به واسطه ی آن بتوان جامعه ای با سطح متوسطی از آگاهی و رفاه فراهم آورد .

        بی شك فرهنگ عمومی یك جامعه یكی از اولین بخش های یك جامعه است كه در برابر وقایعی كه آن جامعه را به سعادت یا سقوط سوق می دهد٬ نقش كلیدی و بنیادین بر عهده دارد و شاید یكی از اولین ملزومات یك جامعه ی با نشاط و امن ٬ نهادینه كردن این رفتارها و هنجارها در قالب یك فرهنگ سازی عمومی و همه جانبه است.

        از جمله بارز ترین نمودهای فرهنگ عمومی در یك جامعه بدون شك بالا بردن آستانه ی تحمل افراد آن است. جامعه ای با مردم عصبی و كم طاقت و تحمل بستر ساز بسیاری از ناهنجاری ها و مشكلات اجتماعی است كه در دراز مدت به صورت یك معضل و مشكل اساسی و بنیادین رخ می نماید. از مهمترین مختصات جامعه ای با آستانه ی تحمل پایین٬ زیر پا گذاشتن حقوق اجتماعی سایر افراد جامعه است. این موضوع در ریزبینانه ترین حالت آن در صف نانوایی و در برجسته ترین حالت آن كه در رانندگی و مخاطرات پیش روی آن است، قابل ارزیابی است.

        متأسفانه پروسه ی فرهنگ عامه و عمومی به نظر می رسد كه تنها در تقویم و آن هم روزی یا هفته ای در سال مورد توجه قرار می گیرد و عملاً كاركرد و تأثیر خود را از دست داده است. رقم بالای تصادفات منجر به جرح و فوت در کشور، بالارفتن آمار بزهكاری و پایین آمدن سن اعتیاد به انواع مواد مخدر در جوانان و بسیاری دیگر از موارد نشان می دهد كه مسئولین مرتبط در این حوزه نتوانسته اند كار خاصی انجام دهند و یا شاید آنقدر دغدغه های اقتصادی و سیاسی مسئولان زیاد شده كه این گونه مسائل را به حساب نمی آورند.

        متأسفانه یا خوشبختانه فرهنگ، یك پروسه ی تدریجی و پایه ای است و سرمایه گذاری و یا عدم سرمایه گذاری در این حوزه در كوتاه مدت چندان قابل ارزیابی نیست و در دراز مدت است كه ناگهان مشاهده می شود که یك جامعه شكوفا شده و یا جامعه ای از درون استحاله شده و دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.

        البته غیر منصفانه و تا حدی ناجوانمردانه است كه كلیه ی مسئولیت ها در حوزه ی فرهنگ عمومی را بر عهده ی مسئولان سیاسی و نهاد های پاسخگو بگذاریم بلکه ما افراد جامعه با رفتارهای خیلی ساده مثل سلام کردن به كوچكترها و با لبخند با مردم روبرو شدن و حفظ زبان از بدگویی، می توانیم در تلطیف روحیه ی مردم و شاد تر كردن آن ها تأثیر بسیاری داشته باشیم.

         همان طور كه می دانیم بین فرد و جامعه یك رابطه ی چند سویه و متقابل وجود دارد و عملاً یك جامعه تشكیل شده از افراد بسیاری است كه در آن زندگی می كنند. پس اگر در این حوزه ابتدا از خودمان شروع كنیم و از همین فردا صبح با ظاهری آراسته و لبخندی بر لب در جامعه و محل كار خود حاضر شویم؛ اگر وسیله ی نقلیه داریم بستن كمربند ایمنی و سایر اقدامات حفاظتی را به طور كامل انجام دهیم؛ اگر صبح که برای گرفتن نان به نانوایی می رویم حواسمان به رعایت نوبت باشد و به همه ی همشهریان پیش سلام باشیم. آن وقت می توانیم بگوییم كه ما در این زمینه وظیفه ی خود را انجام داده ایم و قطعاً این حركت ما می تواند توسط چند نفر دیگر نیز تكرار شده و در دراز مدت تبدیل به یك فرهنگ عمومی شود.

        فراموش نكنیم كه فرهنگ عمومی و بستر عمومی فرهنگ یك جامعه اولین و مهم ترین زمینه ی شكل گیری بسیاری از رفتارها و منش ها در نسل جوان و نوجوان ماست. پس بیاییم و با بالا بردن آستانه ی تحمل خود و رعایت برخی از ظرایف و طرایف در برخوردهای اجتماعی و روزمره ی خود به این حركت شتاب دهیم.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 13 آبان 1392 11:39
  ارسال دیدگاه
 • در آستانه ی عید سعید غدیر،سید محمود باقری آزاد شد

  آب زنید راه را هین که نگار می رسد               مژده دهید باغ را بوی بهار می رسد

    حقوق معلم-اسماعیل عبدی:در آستانه ی عید سعید غدیر ،سید محمود باقری عضو هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان ایران(تهران) به مرخصی آمده است و به احتمال بسیار زیاد این مرخصی تبدیل به آزادی مشروط می شود.
     سید محمود باقری از سوم تیر 1391 در زندان اوین بوده است.میزان محکومیت این معلم ارزشمند صنفی،در ابتدا نه سال و نیم بود که با تخفیف به چهارسال و نیم بدل گشت که با احتساب گذراندن 21 ماه حبس و  74 روز انفرادی،اکنون موافقت با آزادی باقری از جانب مسئولان بسیار محتمل خواهد بود.این آزادی پس از پذیرفته شدن دختر سید محمود باقری با رتبه ی عالی در رشته ی پزشکی ، سبب خوشحالی مضاعف خانواده و همکارانش گردیده است.
    خبر آزادی باقری موجی از خوشحالی را در بین معلمان کشور و کانونهای صنفی عضو شورای هماهنگی ایجاد کرده است و امید به آزادی همکاران دربند دیگر رسول بداقی،محمد داوری و عبدالله مومنی بیشتر شد.
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 آبان 1392 13:06
  ارسال دیدگاه

 • فرتوتی، آلزایمر و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن:این شرایط افول ذهنی که مربوط به افزایش سن می‌باشد می‌توانند به تاخیر بیفتند و یا جلوگیری شوند. علاوه بر درگیری با فعالیت روزانه که برای مغز مفید می‌باشد، یک رژیم متوازن و مرتب غنی از اسید‌های آمینه ضروری، روغنهای امگا، مواد معدنی و ویتامین‌ها حافظه تیز و پر شور را به همراه دارند. برای اینکه بتوانید مواد مغذی مورد نیاز را به مغز خود برسانید از غذاهای زیر استفاده کنید.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 1 آبان 1392 19:15
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic